Kiedy pójść do adwokata?

Wiele razy spotykałem się z sytuacją, w której przychodził do mnie Klient ze sprawą sądową w toku, w której dotychczas nie korzystał z usług pełnomocnika. W takim wypadku adwokat ma dużo więcej pracy, niż w przypadku prowadzenia sprawy od początku, gdyż musi zapoznać się z całością akt sprawy w sądzie, niejako przystosować się do taktyki procesowej rozpoczętej przez Klienta oraz dostosować swoje działania do zastanej sytuacji. Postępowanie w sądzie bowiem rządzi się swoimi prawami, i tak na przykład w sprawach cywilnych nie na każdym etapie postępowania można składać wnioski dowodowe, z kolei w sprawach karnych tylko do pewnego momentu można wstąpić do sprawy jako oskarżyciel posiłkowy.

Ludzie często uważają, że wiedza zaczerpnięta z Internetu wystarczy, aby sporządzić pozew czy wniosek, a następnie samemu występować przed Sądem. Dopiero, gdy okazuje się, że jest to trudniejsze, niż zakładali, korzystają z pomocy adwokata. Niestety, bardzo często dzieje się to na etapie sporządzania apelacji, kiedy adwokat ma do dyspozycji jedynie akta sprawy i pozbawiony jest jakiegokolwiek czynnego działania przed Sądem pierwszej instancji.

Należy także pamiętać, o czym wiele osób zawczasu nie myśli, o aspekcie psychicznego obciążenia sprawą. Niejednokrotnie adwokat będzie buforem pomiędzy nami, a drugą stroną procesu, dzięki czemu nie będziemy musieli cały czas myśleć o sprawie. Co więcej, dzięki temu, że nasze interesy będzie reprezentował profesjonalny pełnomocnik, nie na każdym posiedzeniu będziemy musieli być obecni, a jednocześnie będziemy mieli pewność, że nasza sytuacja procesowa na tym nie ucierpi.

Często sprawy sądowe są bardzo ważnymi elementami życia na pewnym jego etapie, czasami nawet zależy od nich jaka będzie nasza sytuacja w przyszłości. Dlaczego zatem ludzie zamiast uzyskać profesjonalną pomoc, wybierają samodzielne działanie? Ci sami ludzie przecież korzystają z innych usług (pomoc prawna jest także usługą), takich jak fryzjer, stomatolog czy kosmetyczka, bez zawahania. Co więcej,  przeciętny człowiek w roli strony będzie występował w Sądzie prawdopodobnie tylko raz w życiu. Oznacza to, że na usługi adwokata, w porównaniu do innych usług, wyda w swoim życiu dużo mniej pieniędzy. Skoro zatem pomalowanie paznokci czy obcięcie włosów powierzamy profesjonaliście, to czy podobnie nie powinniśmy robić ze swoimi problemami natury prawnej?

Dlatego też zachęcam, aby korzystać z pomocy adwokata nawet w pozornie błahych i prostych sprawach, aby później nie usłyszeć, że w naszej sprawie już nic nie da się zrobić, ponieważ wniosek dowodowy został nieprawidłowo złożony lub pozew został źle sformułowany.

Jeśli pochodzą Państwo z Płocka, zachęcam do skorzystania z usług mojej Kancelarii Adwokackiej w Płocku.